Kategori arşivi Yararlı Bilgiler

Ceviz Fidanı Dikimi

Aşılı ceviz fidanını tüplü yada açık köklü temin etmeden önce Ceviz fidanı dikimi yapılacak alanın toprak tahlili mutlaka yapılmalıdır.Sonraki aşamada coğrafi bölgeniz ve ikliminize uygun AŞILI CEVİZ FİDANI türü belirlenip dikim aralığı saptanmalıdır.

Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir ?

Ceviz fidanlarının dikimini iki farklı şekilde yapabilirsiniz.

 • Açık köklü ceviz fidanları kasım ve nisan ayları arasında dikilir. Fidan dikimini yaparken köklerin olduğu gibi kalmasına kıvrılıp, dönmemesine dikkat etmeniz gerekir. Fidan kökünün toprakta hava boşluğu kalacak şekilde ne çok sığ ne de çok derine dikilmemelidir.
 • Tüplü ceviz fidanları ise kaplarından ve naylonlarından çıkarıldıktan sonra kökte bulunan toprak dağılmadan dikilmesine özen gösterilmelidir.

Çıplak köklü veya tüplü ceviz fidanlarını dikerken fidanların uygun ölçülerde çukura yerleştirilmeli, toprak iyice sıkıştırılmalı ve su verilmelidir.

Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir ?

Yetiştirilen ceviz fidanının dikim yapılacak yere gönderilmesi için fidanın kış dinlenmesine geçmesi gerekir. Bu süreçte sökülen fidan dikim yerine en kısa sürede gönderilmeli ya da fidan kökleri dere kumu ile kapatılarak korunmalıdır.

Kışların ılıman yazların ise sıcak ve kurak olduğu iklimlerde açık köklü ceviz fidanı dikimi kasım ayında başlar ve nisan ayına kadar devam eder.

Kışların ve yazların normal geçtiği iklimlerde ise kasım ve aralık ayları ile şubat ve nisan ayları arasında fidan dikimi gerçekleştirilebilir.

Kış aylarının sert geçtiği iklimlerde ise dikim yapılması önerilmez. Havaların biraz daha kırıldığı mart-nisan aylarında dikim yapılabilir.

Tüplü ceviz fidanlarında ise köklerin toprakta olması nedeniyle yılın her mevsimde dikilebilir.
Kışların ılıman yazların sıcak ve kurak geçtiği iklimlerle sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında yapabilirsiniz.

Kışların ve yazların normal sıcaklıklarda geçtiği iklimlerde ise yılın her ayında dikim yapabilirsiniz.

Kışların sert geçtiği iklimlerde ise fidan dikimi yapılmaz. Havaların ısınmaya başladığı en ideal aylarda nisan, mayıs ve haziranda dikim yapabilirsiniz.

Açık Köklü Ceviz Fidanı Dikimi

 • Açık köklü ceviz fidanlarının sevki sonbahar mevsiminde kasım ayının son zamanlarında başlar ve Nisan ayında sona erer.
 • Ceviz fidanların kök yaşları 3 olup, aşı yaşları ise 2’dir.
 • İhracat ürünü olan fidanların boyları 1 metreden başlae ve 2,5 metreye kadar devam eder.
 • Açık köklü ceviz fidanlarının sağlık sertifikalıları sürekli güncellenmektedir.
 • Dikim öncesi fidan çukurlarının en az 1 metre derinliğinde 60 cm genişliğinde kepçe ile açılması önerilir.
 • Dikim öncesi açılan çukurların alt kimyasal gübrelemesi yapıldıktan sonra fidan toprağının çevresinde organik katı (leonardit türü) gübrelerin kullanılmalıdır.
 • Gönderimi yapılan yerde dere kumundan yapılmış uygun saklama alanları oluşturulmalı ve nemliliğini kaybetmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Tüplü Ceviz Fidanı Dikimi

 • Tüplü ceviz fidanlarının ise kökleri kapalı olduğundan dolayı yılın 12 ayı sevk edilmeye ve dikilmeye uygundur.
 • Fidanların kök yaşları 2,5 olup, aşı yaşları ise 1’dir.
 • Fidan boyları zamanına göre 50 cm’den başlayarak 120 cm’e kadar bulunur.
 • Gönderim sırasında hava şartlarına uygun tır dorsesi  kullanılmalıdır.
 • Tüplü fidanlarımızın sağlık sertifikalıları sürekli güncellenmektedir.
 • Dikim öncesi açılan fidan çukurlarının en az 1 metre derinliğinde 60 cm genişliğinde açılması önerilir.
 • Yine dikim öncesi açılan çukurların alt kimyasal gübrelemesi yapıldıktan sonra fidan toprağının çevresinde organik katı (leonardit türü) gübrelerin kullanılması önerilmektedir.

Ceviz Fidanı Dikiminde Yapılan Yanlışlar

 • Ceviz fidanı yetiştiriciliğinde en çok görülen yanlış tarlanın dikim için hazırlanmamasıdır. Daha önce hiç işlem görmemiş tarlaların yağışları toplayabilmesi için pullukla sürülmesi gerekir.
 • Yapılan ikinci yanlış fidan dikimi için açılan çukurların ölçülü ve belli bir düzende olmamasıdır. Fidan türüne göre çukurların uzaklığı ölçülmeli ve aynı çizgide olması sağlanmalıdır.
 • Ceviz fidanı dikerken açılacak çukurların ölçüleri köklerin rahat ilerleyebilmesi için önemlidir. Açılan çukular 50 cm genişliğinde ve 100 cm derinliğinde olmalıdır.
 • Daha sert olan topraklarda ise bu çukur 150 cm’e kadar açılmalıdır.
 • Yanmamış hayvan gübresi kullanmak yapılan diğer yanlışlardandır. Bu gübre asit yoğunluğundan dolayı fidanın ölümüne neden olur. Fidan dikiminde bir ölçek yüzey toprağı bir ölçek nehir kumu ve bir ölçek yanmış büyükbaş hayvan gübresi veya katı organik gübreden oluşan karışım kullanılmalıdır.
 • Aşı boğum bölgesinin dikerken toprak altında kalması ya da dikim sonrası toprak ile örtülmesi yapılan yanlışlardandır. Fidan dikildikten sonra aşı boğum bölgesi toprağın 8-10 cm üzerinde kalması ve güneyi göstermesi gerekir.
 • Destek çubuğunun çok uzak olması fidanın gergin olmasına ve aşıdan kırılmasına yol açar. Destek çubukları 1.5 metre uzunluğunda ve fidanın 10 cm yakınına dikilmelidir.
 • İlk budamasını fidan hareketlenmeden ve aşı yerinin 40 50 cm yükseğinden yapılması gerekir.

Ceviz Bahçesi Yıllık Geliri

 

Ceviz bahçesinin yıllık gelirini hesaplamada örnek olarak dikimleri doğru yapılmış, gelişimini tamamlamış bir ceviz bahçesini ele aldığımızda 8×4 ekim gerçekleştirilen bir dönüm araziye ortalama 30 adet ceviz fidanı dikilir. Kaliteli cevizin kg fiyatı ortalama 10.00 TL’dir. Genel olarak ceviz ağacı 10 yaşında 40 kg ürün verir. Dönüm başına elde edeceğiniz kazanç 12.000 TL’dir.

1 Dönüme Kaç Ceviz Fidanı Dikilir?

7×3,5    m dikim aralığı = 1 dönüme 40 adet ceviz fidanı dikilir.

8×4       m dikim aralığı = 1 dönüme 30 adet ceviz fidanı dikilir.

7×7       m dikim aralığı = 1 dönüme 20 adet ceviz fidanı dikilir.

10×7     m dikim aralığı = 1 dönüme 20 adet ceviz fidanı dikilir.

8×8       m dikim aralığı = 1 dönüme 15 adet ceviz fidanı dikilir.

9×9       m dikim aralığı = 1 dönüme 12 adet ceviz fidanı dikilir.

10×10   m dikim aralığı = 1 dönüme 10 adet ceviz fidanı dikilir.

Ceviz Fidanlarının Ortalama Verimi

En çok tercih edilen ceviz fidanı türleri Chandler ve Fernor ceviz fidanlarında ortalama olarak  5 yaşındayken 10-15 kilo arasında, 10 yaşında 40-50 kg ve 20-30 yaşlarındayken de 80-150 kilo arasında meyve alınmaktadır.

 

Mavi Sertifikalı Ceviz Fidanı

Mavi Sertifikalı Ceviz Fidanında, damızlık parseli kullanılarak üretilecek olan ve hastalıklardan arınmış olan bir aşılama zorunluluğu vardır. Damızlık çeşit tespiti yetkili üniversiteler ve araştırma merkezleri tarafından yapılır ve her yıl damızlık parseli için kapasite raporu düzenlenmektedir.

Sarı sertifikalı ceviz fidanlarında ise, damızlık parseli zorunluluğu olmayan ceviz fidanı ekimi anlamına gelir. Sarı sertifika olması sadece Tarım Bakanlığı tarafından düzenlendiğini gösterir.

Mavi Sertifikalı Ceviz Fidanı Fiyatları 

Sertifikalı Ceviz Fidanı fiyatları sertifika türüne, cinsine ve boyuna göre değişmektedir.

Mavi Sertifikalı Ceviz Fidanı Desteği

Mavi Sertifikalı Ceviz Fidanında TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ceviz bahçelerinde dönüm başına 280 TL destek vermektedir.

 

Tüplü Ceviz Fidanı

Tüplü Ceviz Fidanlarında, fidan kökleri saksı veya poşet içerisinde toprakla kaplanmış dikime hazır şekildedir. Tüplü Ceviz Fidanlarının en büyük özelliği kökleri kapalı olduğundan dolayı yılın her mevsimi dikime uygun olmasıdır. Ceviz fidanlarının kök yaşları 2 ile 3 arasındadır. En çok tercih edilen tüplü ceviz fidanı çeşitleri chandler ve fernordur.  Tüplü Ceviz Fidanlarının fiyatları fidanın boy ve çeşidine göre değişmektedir. 2017 kasım sezonu itibari ile fiyatlar 9 TL’den başlamaktadır.

Tüplü Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Tüplü Ceviz Fidanları köklerinin toprak içinde olması nedeniyle yılın her ayında dikilebilir. Genel olarak Nisan ve Ekim ayları arasında dikimi uygundur. Yine de dikilecek ceviz bahçesinin iklim özellikleri dikkate alınmalıdır.

Tüplü Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir ?

Yılın her ayında dikilebilen tüplü ceviz fidanları bulundukları poşetten veya saksıdan çıkarılarak, köklerin dağılmamasına dikkat edilerek dikilir.

Tüplü Ceviz Fidanı Fiyatları 

Belirttiğimiz gibi Tüplü Ceviz Fidanı fiyatları 2017 kasım sezonunda 9 TL’den başlamakta olup bu fiyatlar 50-80 cm fidanlar için geçerlidir. 150 cm ve üzeri ceviz fidanı fiyatları 18-20 tl civarındadır.

 

 

Açık Köklü Ceviz Fidanı

Açık Köklü Ceviz Fidanı isminden de anlaşılacağı üzere ceviz fidanı çeşitlerinin kökü çıplak vaziyette satıldığı fidanlardır. Açık köklü ceviz fidanları 2 ve 3 yaşlarında olup en çok talep gören açık köklü ceviz fidanları chandler ve fernor cinsleri olup üretim yerleri Balıkesir’in Bandırma Sahil Yenice Köyü’dür. Açık köklü ceviz fidanlarının fiyatları fidanın boy ve cinsine göre değişmektedir. 2017 kasım sezonu itibari ile fiyatlar 8 TL’den başlamaktadır.

Açık Köklü Ceviz Fidanı Çeşitleri

En çok tercih edilen ve üretimdeki açık köklü ceviz fidanları chandler, fernor, fernette, franquette cinsleri olup bu cinsler arasında tozlayıcı çeşitler  fernette ve franquette ile birlikte dikim yapılması verimli ceviz bahçeleri için daha uygundur.

Açık Köklü Ceviz Fidanı Fiyatları

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz boy ve çeşitlerine göre değişen Açık Köklü Ceviz Fidanı fiyatları 2017 kasım sezonunda 8 TL’den başlamakta olup bu fiyatlar 50-80 cm fidanlar için geçerlidir. 150 cm ve üzeri ceviz fidanı fiyatları 18-20 tl civarındadır.

Nasıl Üretilir?

Son olarak açık köklü ceviz fidanlarının tohumdan aşılama yöntemi ile üretildiğinin altını çizmekte fayda var. 2. ve 3.yaşlarında söküme hazır hale gelen açık köklü ceviz fidanları kasım ayından mart ayına kadar üretim yerlerinden sökülerek yeni yerlerine dikilebilir. Sonbahar ve kış ayları fidanların dinlenme dönemi olduğu için bu aylar üretim merkezlerinden sökülüp yeni bahçelerine dikim için uygundur.

Açık Köklü Ceviz Fidanı Sökümü

Ceviz Fidanı Tozlayıcı Listesi

Ceviz bahçesinden iyi bir verim almak için tozlayıcı fidanları uygun bir şekilde dikmek gerekmektedir. Tozlayıcı fidan sayısı asıl fidan çeşidinin 10’da bir kadar olmalıdır.

Ceviz Fidanı ve Tozlayıcıları

Dikilecek
Fidan Türü      
Tozlayıcı
Fidan Türü
Chandler  Franguette, Cisco
Pedro Franguette, Cisco
Fernor Fernette, Franguette
Hartley Franguette, Amigo
Payne Chandler, Hartley, Chico
Fernette Fernor
Yalova-1 Şebin, Kaplan-86
Yalova-2 Yalova-1, Şebin, Bilecik 
Yalova-3 Yalova-1, Bilecik, Tokat
Yalova-4 Yalova-1, Kaplan-86
Bilecik Şebin, Yalova-3, Yavuz-1
Şebin Bilecik, Yavuz-1, Şen-1
Kaman Bilecik, Şebin,
Yavuz-1 Şebin, Bilecik, Yalova-3

 

Cevizin Faydaları ve Kullanım Alanları

Ceviz protein, vitamin, omega 3, yağlı asitler, lesitin ve yağ bakımından zengindir. Kolesterol içermez, doymamış yağ içeriği ise yüksektir. Ceviz enerji kaynağı yüksek bir meyve türüdür.

Cevizin Faydaları

 • Ceviz, kabuklu kuruyemişler içerisinde içerdiği yağ asitleri bakımından E vitamininden kat kat daha üstün bir yapıya sahiptir.
 • Ceviz Omega 3 bakımından zengin olduğu için çocukların zeka gelişimine çok faydalıdır.
 • Kalp ve tansiyon hastalarında kan basıncını ayarlar.
 • Kanın pıhtılaşma durumunda ceviz tüketildiği zaman, kan pıhtılaşmasını önler.
 • Ceviz beyin damarlarına da faydalıdır.

Ceviz nerelerde kullanılır?

 • Masif mobilya ve kaplama üretimi olarak bir çok alanda ceviz odunu kullanılır.
 • Ceviz ağacının düzgün lifli gövde ve dalları parke üretimi için oldukça uygundur.
 • Ceviz boya endüstrisinde kullanılır.
 • Ceviz yaprağından elde edilen Juglon kan temizleyici ve kuvvet verici olarak, antiseptik olarak ve saç dökülmesini önleyen şampuanlarda kullanılır.

 

Ceviz Fidanında Leonardit Kullanımı

Ceviz Fidanında Leonardit Kullanımını araştırmadan önce Ceviz fidanında Toprak analizi yaptırdığımızda dikkat etmemiz gereken değerler Ph durumu, kil oranı, kireç oranı ve organik madde durumu olmalıdır. Eğer analiz sonucunda kil oranı yüksek, Ph oranı düşük çıkarsa bu fidan toprağında düzenleme yapmamızı gerektirir.

Ceviz Fidanı dikimi öncesi topraktaki organik maddeyi arttırmamız, kil ve Ph oranını ise düşürmemiz gerekir. İstenilen değerlere ulaşılmasının yollarından birisi leonardit kullanmaktır. Organik bir ürün olan leonardit cevizin verimini arttırır ve kökleri yakmaz.

Cevizde Leonarditin Temel Faydaları;

 • PH seviyesini düzenler.
 • Topraktaki organik madde miktarını yükseltir ve toprakta düzenleme yapar.
 • Topraktaki tuzluluğu azaltır.
 • Toprağın su tutma kapasitesini arttırır.
 • Verimsizliğe neden olan kilin parçalanmasını sağlar.
 • Güneşin sıcaklığından faydalanmayı arttırır.
 • Toprakta birikmiş olan fosfor ve potasyumu hareketlendirerek bitkiye faydalı hale getirir.
 • Topraktaki organik madde miktarın arttırılması fidanın daha hızlı büyümesine yardımcı olur ve oluşabilecek hastalıklarda mücadelesinde yardımcı olur.

İyi bir Leonarditin Değerleri:

 Ph oranı   3 ile 5 arasında olmalıdır.
 Organik Madde
 Miktarı
  %40’ın üstünde olmalıdır.
 Hümik+Fulvik
 Asit Miktarı
  %40’ın üstünde olmalıdır.
 Nem Oranı    %20’in altında olmalıdır. 

 

Ceviz Fidanı Toprak Analizi Nasıl Yapılır?

Ceviz fidanında toprak analizi, topraktaki değerlerin ekeceğimiz veya dikeceğimiz bitkiye uygun olup olmadığını, eksik ise nelerin ve ne kadar eksik olduğunu tespit eder.

Toprak analizinden doğru bir sonuç alabilmek için bazı kurallar vardır.

Toprak analizi çapraz çizerek 10 farklı noktadan ve bu noktaların ayrı ayrı 30-60-90 cm derinliklerinden aldığımız örnek topraklar ile yapılır.

Örnek alınan toprak torbaya konularak örnek alınan yerin parsel numarası, meyve fidanının ismi, arazinin sulama şekli, arazi sahibinin adı soyadı, arazinin dönümü ve adresi de teslim edilmelidir.

Örnek alırken dikkat edilmesi gereken nokta ise önceden gübre veya kireçlenmiş yerlerden, sapların ve köklerin yakıldığı yerlerden, suya ve yollara yakın kısımlardan ve gübre atılan tarladan toprak örneği alınmaz.

Doğru bir analiz sonucunda, topraktaki besin değerleri, hangi bitkiyi dikebileceğimiz, toprak için hangi gübreyi ne kadar miktarda kullanacağımıza en doğru şekilde ulaşmış oluruz.

Ceviz Ağaçlarında Çiçeklenme

Ceviz ağaçlarında meyve oluşumu tozlanma ile gerçekleşir. Tozlanma (döllenme) ise dişi çiçek tozlarının erkek çiçeklere taşınma sürecidir.

Chandler ceviz fidanının meyve yapacak olan dişi çiçekleri nisan ayının ortalarında açmakta ve mayıs ayının başında ise en yoğun çiçek açma dönemini yaşamaktadır.

Chandler ceviz fidanı için tozlayıcı olarak önerilen franquette ve fernette cevizlerin erkek çiçekleri ise mayıs ayının başlarına doğru en yoğun erkek çiçek açma dönemini yaşamakta olup, tozlanmayı gerçekleştirmektedirler.

Fernor ceviz çeşidinin en yoğun çiçek açtığı dönem mayıs ayının ortalarıdır.

Fernor tozlaycısı olan fernette ceviz de mayıs ortalarına kadar erkek çiçek açma dönemi yaşamaktadır.

Ceviz Fidanı Bakım Takvimi

asili-ceviz-fidani6

Aşılı ceviz fidanı yetiştiriciliğinde yıl boyunca dikkat etmeniz gereken faktörler…

Aşağıda sizlere sunduğumuz ceviz fidanı yetiştiriciliği programı bir tavsiye niteliğinde olup toprak tahlili sonuçlarına göre gübreleme ekolojik şartlara göre sulama yapılmalıdır.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

OCAK: Bitki dinlenme halindedir.iyi yanmı havyan gübresi etrafına atılarak topraga karıştırılır.

ŞUBAT: bitki uyuma halindedir.iyi yanmış hayvan gübresi etrafına atılarak toprağa karıştırılır. don olmayan günlerde aşı kalemleri alınıp serin yerde muhafaza edilir.kalem aşısı yapılır

MART: Bitki uyanmaya hazırlanır. bordo bulamacı atılır. bitkiye yarma aşıya başlanır.bitkinin budanma zamanıdır.budanan yerler aşı macunuyla kapatılır

AŞILI CEVİZ FİDANI NE ZAMAN SULANMAYA BAŞLANIR?

NİSAN: Bitki kök çalışmalarını hızlandırır.uyanmaya başlar.aşı yapımına devam edilir,toprak tahlillerine göre kimyasal gübreleme yapılır.bitkinin budanma zamanıdır.budanan yerler aşı macunuyla kapatılır.sulamaya başlanır.

MAYIS: Sulamaya devam edilir,seralarda ot alma işlemine devam edilir.yapılan aşıların bağları çözülür.

HAZİRAN: Sulamaya devam edilir,göz aşısı başlar gübreleme programı varsa gübrelemeye devam edilir.

TEMMUZ: Sulamaya devam edilir,göz aşısı yapılır.

AĞUSTOS: Sulamaya devam edilir,durgun yama aşısına başlanır.zorunlu olmadıkça kimyasal gübre kullanılmaz.

EYLÜL: Sulama programı sona erer durgun yama aşısına devam edilir.çatlamaya başlayan ceviz meyvesi toplanmaya başlanır.durgun ve yama aşısı devam eder.

EKİM: Ceviz meyvesi silkme ve toplama yöntemiyle hasata devam edilir.

AŞILI AÇIK KÖKLÜ CEVİZ FİDANI NE ZAMAN DİKİLİR?

KASIM: Bitki uyuma dönemine girmeye başlar, dökülen yapraklar toplanılarak bahçenin dışında yakılır. Bu zamanda açık köklü ceviz fidanı dikimi yapılmaya başlanır.

AŞILI CEVİZ AĞACI NE ZAMAN BUDANIR?

ARALIK: Bitkinin uyuma dönemidir, kışları sert geçmeyen yerlerde ceviz budaması yapılır,budanan yerler sutut veya aşı macunuyla kapatılır.hayvansal gübre atılabilir.

Bodur Ceviz Fidanı Hakkında

bodur

Ülkemiz ve dünya ceviz yetiştiriciliğinde söz sahibi ülkelerin hiç birinde şu an “BODUR CEVİZ diye bir olgu yoktur. Ceviz yetiştiren yada yetiştireceklerin; şu an tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bodur ceviz diye adlandırılan bir çeşidin yada ceviz anacının olmadığını, bilmeleri ve ayrıca diktikleri ceviz ağaçları üzerinde ona göre beklenti içinde olmaları gerektiğini bilmelidirler.

Firmamız bu konuda hassasiyetini daha iyi anlatmak için http://www.bodurcevizfidan.com/ isimli bir web sitesi daha oluşturmuştur. Web sitemizden bodur ceviz fidanı hakkında bilgilere sahip olabilirsiniz.