Açık Köklü Ceviz Fidanı

Açık Köklü Ceviz Fidanı

Açık Köklü Ceviz Fidanı isminden de anlaşılacağı üzere ceviz fidanı çeşitlerinin kökü çıplak vaziyette satıldığı fidanlardır. Açık köklü ceviz fidanları 2 ve 3 yaşlarında olup en çok talep gören açık köklü ceviz fidanları chandler ve fernor cinsleri olup üretim yerleri Balıkesir’in Bandırma Sahil Yenice Köyü’dür. Açık köklü ceviz fidanlarının fiyatları fidanın boy ve cinsine göre değişmektedir. 2017 kasım sezonu itibari ile fiyatlar 8 TL’den başlamaktadır.

Açık Köklü Ceviz Fidanı Çeşitleri

En çok tercih edilen ve üretimdeki açık köklü ceviz fidanları chandler, fernor, fernette, franquette cinsleri olup bu cinsler arasında tozlayıcı çeşitler  fernette ve franquette ile birlikte dikim yapılması verimli ceviz bahçeleri için daha uygundur.

Açık Köklü Ceviz Fidanı Fiyatları

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz boy ve çeşitlerine göre değişen Açık Köklü Ceviz Fidanı fiyatları 2017 kasım sezonunda 8 TL’den başlamakta olup bu fiyatlar 50-80 cm fidanlar için geçerlidir. 150 cm ve üzeri ceviz fidanı fiyatları 18-20 tl civarındadır.

Nasıl Üretilir?

Son olarak açık köklü ceviz fidanlarının tohumdan aşılama yöntemi ile üretildiğinin altını çizmekte fayda var. 2. ve 3.yaşlarında söküme hazır hale gelen açık köklü ceviz fidanları kasım ayından mart ayına kadar üretim yerlerinden sökülerek yeni yerlerine dikilebilir. Sonbahar ve kış ayları fidanların dinlenme dönemi olduğu için bu aylar üretim merkezlerinden sökülüp yeni bahçelerine dikim için uygundur.

Açık Köklü Ceviz Fidanı Sökümü

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın